Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio 2013-2015 της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας:
πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες δράσεις στο σχολείο μας:

Α΄ Δράση: «Εκπαίδευση Μαθητών - Μεντόρων»

Στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius Regio πραγματοποιήθηκε εκπαίδευση σε δυο μαθητές – μέντορες (της Α΄ τάξης), τρεις φορές επί τρεις διδακτικές ώρες και μια φορά επί έξι διδακτικές ώρες, μαζί με τις καθηγήτριες – μέλη Ο.Δ.Π. για την αντιμετώπιση των φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού, Αθανασία Μπινίσκου (ΠΕ01/02) και Αριστέα Μπουλουξή (ΠΕ04.01).

Η εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε στο 5ο ΓΕΛ Αμαρουσίου ( 3 συναντήσεις: 24/2/2015, 12/3/2015, 2/4/2015) και στο Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.(1 συνάντηση στις 6/3/2015).

Η εκπαίδευση των μαθητών – μεντόρων πραγματοποιήθηκε με τη μέθοδο: εκπαίδευση μεταξύ ομοτίμων (peer to peer education) και είχε ως βασικό σκοπό την καλλιέργεια και την ενίσχυση της δημοκρατικής κουλτούρας στη σχολική τάξη, μίας κουλτούρας πρόληψης και αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού μέσα από τη δημιουργία ενός ισχυρού πυρήνα μαθητών - πολλαπλασιαστών του θετικού μηνύματος: «ΠΑΙΔ(Ε)ΙΑ, ΟΧΙ ΒΙΑ».
11111                         2222
33333     44444

Β΄ Δράση: «Διασχολικό πρόγραμμα συναισθηματικής ενδυνάμωσης των μαθητών και προαγωγής του θετικού κλίματος στη σχολική κοινότητα»

55555Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio εφαρμόστηκαν πιλοτικά προγράμματα με τίτλο: «Καλές πρακτικές - στρατηγικές θετικής αντιμετώπισης του Σχολικού Εκφοβισμού. Χτίζοντας γέφυρες δικαιοσύνης, ειρήνης και συνεργασίας: αντίδοτο στον εκφοβισμό των Εφήβων».

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά και στο πλαίσιο του διδακτικού ωραρίου, στο σχολείο μας εφαρμόστηκε ένα από αυτά τα πιλοτικά προγράμματα, το οποίο ήταν ένα διασχολικό πρόγραμμα βιωματικών δράσεων με τίτλο: «Πρόγραμμα συναισθηματικής ενδυνάμωσης των μαθητών και προαγωγής του θετικού κλίματος στη σχολική κοινότητα».

666666Τις βιωματικές δράσεις πραγματοποίησαν οι καθηγήτριες - μέλη Ο.Δ.Π. για την αντιμετώπιση των φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού, Αθανασία Μπινίσκου (ΠΕ01/02) και Αριστέα Μπουλουξή (ΠΕ04.01) με το τμήμα Β2, υπό την καθοδήγηση και σε συνεργασία με την καθηγήτρια του 2ου Γυμνασίου Πεύκης Λευκοθέα Μπινιάρη (ΠΕ02), η οποία λειτουργεί ως μέντορας.

Πρέπει να επισημανθεί ότι στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν και εκπαιδευτικοί και μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αμαρουσίου. Το «ταξίδι στον κόσμο των συναισθημάτων» στοχεύει να βοηθήσει του μαθητές να καλλιεργήσουν και να αναπτύξουν τη συναισθηματική τους νοημοσύνη. Ειδικότερα, να κατανοούν, να εκφράζουν και να διαχειρίζονται τα συναισθήματά τους πιο αποτελεσματικά. Οι μαθητές εργάζονται είτε ατομικά είτε σε ομάδες και δείχνουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Είναι πρωτότυποι και ενθουσιώδεις και κάθε φορά μας εντυπωσιάζουν με τις ιδέες και τη δημιουργικότητά τους.

Βιωματική Δράση "Ο Θυρεός μου"

77777  8888 999

Βιωματική Δράση: "Ετοιμάζοντας τις βαλίτσες μας"

1000   1111-1111 12121212
131313  14 15

Γ΄ Δράση: «Συμμετοχή στο τριήμερο συνέδριο που διοργανώθηκε στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης του Προγράμματος Comenius Regio»

Στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio 2013 – 2015 της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας, πραγματοποιήθηκε τριήμερο συνέδριο από την Παρασκευή 08-05-2015 έως και την Κυριακή 10-05-2015.

(Μπορείτε να δείτε την πρόσκληση και το πρόγραμμα εδώ: http://srv-dide-v-ath.att.sch.gr/dide/docs/draseis/synedria/comreg-synedrio15.zip)

Στο συνέδριο αυτό η κ. Λευκοθέα Μπινιάρη (ΠΕ02), η οποία σχεδίασε το διασχολικό πρόγραμμα: «Συναισθηματική ενδυνάμωση των μαθητών και προαγωγή του θετικού κλίματος στη σχολική κοινότητα» παρουσίασε τον σχεδιασμό, την εφαρμογή, τα αποτελέσματα και την αξιολόγηση του πιλοτικού αυτού προγράμματος, στο οποίο συμμετείχαν μαθητές από τα σχολεία: 2ο Γυμνάσιο Πεύκης, 1ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου και Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αναβρύτων, και οι καθηγήτριες: Λευκοθέα Μπινιάρη (ΠΕ02 – 2ο Γυμνάσιο Πεύκης), Ελένη Πραντζίδου (ΠΕ02-1ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου), Γεωργία Τράντου (ΠΕ02- 1ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου), Αθανασία Μπινίσκου (ΠΕ01/02-ΠΠΓ Αναβρύτων) και Αριστέα Μπουλουξή (ΠΕ04.01-ΠΠΓ Αναβρύτων).

Άριστες ήταν οι εντυπώσεις που άφησε η εισήγηση της κ. Μπινιάρη, η οποία κατά γενική ομολογία ήταν εξαιρετική, όπως άλλωστε και το πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας. Το τελευταίο μάλιστα, τεκμηριώνεται με βάση την αξιολόγηση του προγράμματος, η οποία έγινε από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν σε αυτό.
18  19

Η εξαιρετική εισήγησή της, λοιπόν, «έκλεισε» με ένα τραγούδι. Το τραγούδι αυτό, ήταν «δικό μας», ήταν δηλαδή προϊόν της εφαρμογής του προγράμματος στο σχολείο μας. Προέκυψε αυθόρμητα κατά την εφαρμογή της βιωματικής δράσης: «Αποσκευές… με αξία» στο τμήμα Β2 του σχολείου μας.
20 Με αυτό το τραγούδι, το οποίο μπορείτε να δείτε στη συνέχεια, «κλείνουμε» κι εμείς την αναφορά στις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος

Comenius Regio 2013-2015

της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας: «Εκφοβισμός των Εφήβων: Τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης στο σχολικό περιβάλλον Ελλάδας και Kύπρου» και οι οποίες «γέμισαν» εμπειρίες και γνώσεις συμμετέχοντες μαθητές και καθηγητές.

Το τραγούδι μπορείτε να το δείτε εδώ: https://youtu.be/xTctfe24gxo

21 Για τους στίχους συνεργάστηκαν οι μαθητές:
Γιάννης Μεντζέλος,
Κασσιανή Μπελέρη,