Διαθεματικό σχέδιο δράσης: «Οι "δρόμοι" του νερού»

Το νερό έπαιζε και εξακολουθεί να παίζει καθοριστικό ρόλο στην εξελικτική διαμόρφωση του ανθρώπινου πολιτισμού. Ωστόσο, πολλά σύγχρονα προβλήματα, όπως η κλιματική αλλαγή, η αστικοποίηση, η αύξηση των ανισοτήτων, σχετίζονται άμεσα με τη διαχείριση αυτού του «εν ανεπαρκεία» φυσικού πόρου.

Το σχέδιο δράσης αυτό επιδιώκει/φιλοδοξεί να εμπλέξει όλους τους μαθητές του σχολείου και κατ’ επέκταση τις οικογένειες τους και την τοπική κοινότητα, με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων αναφορικά με ένα τόσο επίκαιρο και ζωτικό θέμα.

Αρχικά, οι μαθητές όλων των τάξεων αναζητούν στοιχεία ως τεκμήρια της εξέχουσας θέσης του νερού. Κατ’ επέκταση, μέρος της αναζήτησης συντελείται, (παρ)ακολουθώντας τους υδάτινους "δρόμους" «προς», «σε» και «από» το σπίτι τους. Κατά την παρακολούθηση αυτή, οι μαθητές διεξάγουν έρευνα με φύλλα καταγραφής και ερωτηματολόγια, προκειμένου να διερευνήσουν τις συνήθειες και τις μορφές συμπεριφοράς που σχετίζονται με την οικιακή κατανάλωση του νερού. Στη συνέχεια, κάθε τάξη χωριστά επικεντρώνεται σε διαφορετικό υπο-θέμα: η Α΄ τάξη στις χρήσεις του νερού, η Β΄ τάξη στις ιδιότητες του νερού και η Γ΄ τάξη στους δρόμους του νερού στην Αττική.

Τα αποτελέσματα του διαθεματικού σχεδίου δράσης φιλοδοξούμε να παρουσιαστούν στο σχολείο υπό τη μορφή ημερίδας την Παγκόσμια Μέρα για το Νερό, στις 22 Μαρτίου 2015.

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Αγγελική Αρσενικού (ΠΕ06), Φωτεινή Ζουλινάκη (ΠΕ03), Αριστέα Μπουλουξή (ΠΕ0401), Καλλιόπη Παυλοπούλου (ΠΕ03), Νίκη Σταυριανάκη (ΠΕ02), Μερόπη Τερζή (ΠΕ12), Γεωργία Παπαβασιλείου (ΠΕ07) και Ευθαλία Σταματιάδου (ΠΕ15).
Συντονίστριες: Παυλοπούλου (Α΄ τάξη), Μπουλουξή (Β΄ τάξη), Ζουλινάκη (Γ΄ τάξη)

Blog: http://dromoinerou.blogspot.gr/

Απο τις Δράσεις του Σχεδίου:

21-10-2014 Β΄ τάξη: εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εύβοια

14-11-2014 Γ' τάξη: εκπαιδευτική εκδρομή στη Σύρο

17-12-2014 B' τάξη:  συμμετοχή στο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: «Το δώρο της βροχής»