.
logo2009-2010
smb

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης:
«Βιώσιμη Διαχείριση και οικονομική ενέργεια-μανταρίνια Κάμπου ΧΙΟΥ»

Οι μαθητές του Γυμνασίου μας υλοποίησαν τη σχολική χρονιά 2009-10 το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Βιώσιμη Διαχείριση και οικονομική ενέργεια- μανταρίνια Κάμπου ΧΙΟΥ». Σκοπός του προγράμματος είναι: - η ευαισθητοποίηση και η ανάπτυξη πρωτοβουλίας για την προστασία του περιβάλλοντος και την αειφόρο ανάπτυξη.

44 45 12

Για την υλοποίηση του προγράμματος οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες σε βιβλιοθήκες, περιοδικά και διαδίκτυο, χρησιμοποίησαν τις νέες τεχνολογίες, απέκτησαν γνώσεις σχετικά με την τοπική κοινωνία και ιστορία της Χίου. Το σημαντικότερο επίτευγμα της ομάδας ήταν η καλλιέργεια επικοινωνίας και συνεργασίας ανάμεσα στα μέλη της. Εκτός των άλλων δραστηριοτήτων κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του προγράμματος όπως ομαδικά παιχνίδια, θεατρικό παιχνίδι, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή μαζί με τα άλλα περιβαλλοντικά προγράμματα στη Χίο 13-16/3/2010. Οι μαθητές επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου, ενημερώθηκαν για τις δράσεις του ΚΠΕ και ειδικότερα για το πρόγραμμα «Κάμπος Χίου – Περιδιαβαίνοντας το μυροβόλο δάσος των εσπεριδοειδών».

e 456 32

Υπεύθυνοι καθηγητές/τριες: