Δ΄ έπαινος σχολείου Πρότυπο Πειραματικό Γυμν.Αναβρύτων

Ιδιαίτερα τιμητική για το σχολείο μας και την Ξενόγλωσση εκπαίδευση υπήρξε η διάκριση στο καινοτόμο «Πρόγραμμα Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Συνεργασίας Ξενόγλωσσων Τάξεων» (Virtual e-class –VeC), που ολοκληρώθηκε και την σχολική χρονιά 2012-13 με μεγάλη επιτυχία και με σημαντικά μεγαλύτερη συμμετοχή από ότι είχε την πρώτη χρονιά εφαρμογής του (2011-12).

Το Σχολείο μας, υπό τη διεύθυνση της κ. Γελαδάκη Σοφίας, συμμετείχε στο Πρόγραμμα με δύο (2) τμήματα από τις τάξεις Α΄, Β΄ και Γ΄ που εκπόνησαν προϊόντα στην γαλλική και τη γερμανική γλώσσα. Απέσπασε το Δ' Έπαινο.

Η απονομή των βραβείων και των επαίνων έγινε στις 11 Νοεμβρίου 2013, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (κτήριο «Κωστής Παλαμάς» στην οδό Ακαδημίας και Σίνα (στις 12.00), όπου παρευρέθηκαν οι 2 καθηγήτριες, Ηλέκτρα Μεζίτη και Γεωργία Παπαβασιλείου με αντίστοιχα 2 μαθήτριες Γαλλικών Ηλ. Λερού και Μαριάννα Παναγιώτου και 2 μαθητές Γερμανικών Ευτύχιο Κονταδάκη και Παύλο Δημάκη από το Β2.

Συμμετείχαν 24 τάξεις από σχολεία διαφόρων περιοχών της Ελλάδας και αντίστοιχος αριθμός τάξεων από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (Βουλγαρία, Γαλλία, Ισπανία, Ρουμανία, Πολωνία και Τουρκία).
Το Σχολείο μας ήταν το μοναδικό σχολείο από την Αθήνα που βραβεύθηκε και ιδιαίτερα ευχάριστη ήταν η παρουσία των μαθητών,που έδωσαν συνέντευξη και βιντεοσκοπήθηκαν.

Ευχαριστούμε ιδιάτερα το Πανεπιστήμιο Αθηνών, την κ. Β.Δενδρινού και την συντονίστρια κ. Σοφία Αργυροπούλου για την θερμή υποστήριξή της.

Παπαβασιλείου Γεωργία
Καθηγήτρια Γερμανικών