Ημερίδα, με θέμα: «Συνεργασία Σχολείου και Οικογένειας στη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα»

1 Τη Δευτέρα 7 Απριλίου 2014, το ΕΠΕΣ του Προτύπου Πειραματικού Γυμνασίου Αναβρύτων και ο Σύλλογος διδασκόντων οργάνωσαν στο χώρο του σχολείου ημερίδα με θέμα:

«Συνεργασία Σχολείου και Οικογένειας στη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα».

Οι βασικοί άξονες του θέματος τέθηκαν με τις εισηγήσεις:

1. «Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία: Βεβαιότητες και αβεβαιότητες», του κ. Ελ. Βεκρή, εκπαιδευτικού φιλολόγου, μέλους του ΕΠ.Ε.Σ. του Π.Π. Γυμνασίου Αναβρύτων

2. «Εφηβεία και δημιουργία θετικού κλίματος», της κ. Μ. Καλογρίδου, Σχολικής Συμβούλου Παιδαγωγικής Ευθύνης και μέλους του ΕΠΕΣ του σχολείου

3. «Οικογένεια και σχολείο. Χτίζοντας σχέσεις εμπιστοσύνης και συνεργασίας», της κ. Γ. Καυκά, υπεύθυνης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας

4. «Η σχολική κοινότητα ως έννοια και προοπτική», του κ. Γ. Σπανού, καθηγητή της Παιδαγωγικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και Προέδρου του ΕΠΕΣ του σχολείου.
Ακολούθησε εκτενής συζήτηση των ομιλητών με τους παρευρισκόμενους γονείς και κηδεμόνες, σε μια προσπάθεια να αναπτυχθεί προβληματισμός και να αναζητηθούν απαντήσεις σε σοβαρά και κρίσιμα ζητήματα που έχουν να κάνουν με τη σχέση εφηβικής ηλικίας και εκπαιδευτικής διαδικασίας, την ανάπτυξη εμπιστοσύνης και συνεργασίας μεταξύ του σχολείου και της οικογένειας κτλ.

Τον συντονισμό της συζήτησης είχε η Διευθύντρια του Π.Π. Γυμνασίου Αναβρύτων, κ. Σοφία Γελαδάκη