teachers

ΥΠΕΥΘΥΝH ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Φλώρα Ζαράνη

ΘΕΜΑ ΟΜΙΛΟΥ: «Βιολογία και Υγεία»

Σκοπός του ομίλου είναι οι μαθητές να αποκτήσουν Βιολογική συνείδηση, να αντιληφθούν δηλαδή την βιολογική διάσταση που σε είναι παρούσα σε διάφορες εκδηλώσεις της καθημερινής μας ζωής, με τρόπο ευχάριστο και εποικοδομητικό.

Οι συναντήσεις του ομίλου γίνονται κάθε Δευτέρα, 14:00 – 15:30
Συμμετέχουν 17 μαθητές Α΄ και Γ΄ Γυμνασίου

Στο πλαίσιο αυτό έγιναν:
1.   επίσκεψη των μαθητών του ομίλου στα εργαστήρια του Νοσοκομείου ΚΑΤ
2.   επίσκεψη στο μουσείο μελισσοκομίας του ΙΓΕ
3.   επίσκεψη στο θερμοκήπιο που βρίσκεται στο Άλσος Συγγρού
4.   συμμετοχή στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον έλεγχο του καπνίσματος με το δρώμενο «Τσιγάρο; Δεν γουστάρω!»
5.   συμμετοχή στο 4ο Πανελλήνιο Αντικαπνιστικό συνέδριο, στο Υπουργείο Παιδείας

Εικόνα πρώτη: Στο εργαστήριο Μικροβιολογίας στο ΚΑΤ. Στα ράφια πίσω διακρίνονται τρυβλία με θρεπτικό υλικό όπου καλλιεργούνται μικροοργανισμοί από δείγματα υγρών και ιστών ασθενών.
Εικόνα δεύτερη: Εργαστήριο Παθολογοανατομίας. Η υπεύθυνη του εργαστηρίου μας εξηγεί πως επεξεργάζονται τα δείγματα των ιστών των ασθενών του νοσοκομείου.
Εικόνα τρίτη: Η ευχαριστήρια κάρτα που σχεδιάστηκε από την Ευγενία και δόθηκε σαν αναμνηστικό της επίσκεψης του Ομίλου μας στους υπεύθυνους των εργαστηρίων του ΚΑΤ.

Εικόνα πρώτη: Στο μουσείο μελισσοκομίας. Ο υπεύθυνος μας εισάγει στα μυστικά των μελισσών.
Εικόνα δεύτερη: Η στολή του μελισσοκόμου.
Εικόνα τρίτη: Στο θερμοκήπιο του Ινστιτούτου Γεωπονικών Επιστημών (ΙΓΕ), στο Άλσος Συγγρού. Διακρίνεται το σκέπαστρο του θερμοκηπίου, οι σωλήνες ύδρευσης και θέρμανσης και λίγα από τα φυτά του θερμοκηπίου.

Εικόνα πρώτη: Το βίντεο από το δρώμενο των μαθητών του ομίλου μας για τον έλεγχο του καπνίσματος.

Κάντε κλικ ΕΔΩ για να δείτε το VIDEO! (75ΜΒ)

Εικόνα δεύτερη: 4ο Πανελλήνιο Αντικαπνιστικό συνέδριο, στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Παιδείας.
Εικόνα τρίτη: Το συγκρότημα Onirama ήταν η έκπληξη στο Αντικαπνιστικό συνέδριο!

------------------------------------------Διαγωνισμός SCHOOL LAB 2014--------------------------------------

Το Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, στην Τεχνόπολη, στο Γκάζι, έγινε η τελετή απονομής των βραβείων του διαγωνισμού βίντεο School lab 2014 που οργανώνει για τρίτη συνεχή χρονιά το British Council σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και άλλους φορείς.

Οι μαθητές του ομίλου "Βιολογία και Υγεία" με την επωνυμία "BioExplorers" συμμετείχαν με το βίντεο "The Cell" (Ένα κύτταρο - μα ποιο κύτταρο;) και βραβεύτηκαν με το πρώτο βραβείο της κριτικής επιτροπής,
το βραβείο κοινού και
πήραν την τρίτη θέση στην on Line ψηφοφορία για το καλύτερο βίντεο
.

Πολλά συγχαρητήρια στην Αντωνίτα, Μυρσίνη και Χριστίνα (από το Α1), στον Διονύση (Α2), στην Ευγενία, Λένα, Ολυμπία και Σοφία (από το Α3)!

- Περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό αλλά και το βίντεο μπορείτε να βρείτε στον επίσημο ιστότοπο του School lab.
- Εναλλακτικά, μπορείτε να κατεβάσετε το νικητήριο βίντεο και απο ΕΔΩ (60ΜΒ).

Η υπεύθυνη καθηγήτρια, Φλώρα Ζαράνη