teachers

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Έυη Μπαξεβάνη ΠΕ02 φιλόλογος

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΟΜΙΛΟΥ: Όμιλος εκπροσώπησης στα μαθητικά συνέδρια UNESCO με σκοπό την ευαισθητοποίηση σε θέματα πολιτισμού, περιβάλλοντος, κοινωνικών διακρίσεων, κ.ο.κ.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: (το πολύ) 20 μαθητές απο την Β΄ και την Γ΄τάξη.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ: Επιδιώκεται οι μαθητές:
• Να αναπτύξουν τις γνώσεις τους σε θέματα πολιτισμού, περιβάλλοντος, τέχνης και κοινωνίας, σε διεθνές επίπεδο.
• Να αναπτύξουν δεξιότητες διαλόγου, επιχειρηματολογίας και σύνθεσης απόψεων με άτομα της ηλικίας τους.
• Να καλλιεργήσουν δεξιότητες που σχετίζονται με την έρευνα και τη φιλοσοφία της ερευνητικής εργασίας.
• Να καλλιεργήσουν τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις τους.
• Να αναγνωρίσουν τη σύνδεση ανάμεσα στα μαθήματα των Κοινωνικών Επιστημών (Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή Γ’ γυμνασίου) του σχολείου με την κοινωνική δράση και προσφορά διεθνών θεσμών.
• Να μάθουν να συνεργάζονται αρμονικά στο πλαίσιο της ομάδας και να επιμερίζουν αρμοδιότητες.
• Να καλλιεργήσουν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες (διάλογος, παρουσίαση σε κοινό, αυτο-παρουσίαση, κ.α.)

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ:
Α. Το διδακτικό βιβλίο της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής Γ’ τάξης Γυμνασίου.
Β. Έντυπο και ψηφιοποιημένο υλικό από την υπεύθυνη του ομίλου
Γ. Διαδικτυακές διευθύνσεις UNESCO και Ο.Η.Ε.
Δ. Υλικό από την Ελληνική και Κυπριακή Εθνική Επιτροπή της UNESCO

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΦΟΡΕΙΣ:
Α. Δημόσια και Ιδιωτικά Γυμνάσια της χώρας που συμμετέχουν στα Μαθητικά Συνέδρια UNESCO ως εταιρικά σχολεία.
Β. Οργανισμός UNESCO
Γ. Ιδρύματα και Μ.Κ.Ο που συνδέονται με τον Οργανισμό UNESCO