Το 1ο Μαθητικό Συνέδριο των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων της Β’ Αθήνας με θέμα:
«Πειραματιζόμαστε, Διερευνούμε, Πρωτοτυπούμε … στις Φυσικές Επιστήμες το Περιβάλλον και την Τεχνολογία»
πραγματοποιήθηκε 9-10 Μαΐου, στο Ινστιτούτο Γεωπονικών Επιστημών (στο κτήμα Συγγρού) υπό την αιγίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ.
--Μπορείτε να δείτε το μήνυμα της κας Αναστασίας Γεωργιάδου, Σχολικής Σύμβουλος ΠΕ04, Β΄Αθήνας
--Μπορείτε να δείτε πολλές φωτογραφίες απο το συνέδριο απο τον ιστότοπο του Π.Π. Λυκείου Αναβρύτων

Οι συμμετοχές του σχολείου μας προκάλεσαν πολύ θετικές εντυπώσεις.
Η έναρξη έγινε την Παρασκευή 9 Μαΐου με μαθητές της Α΄ τάξης υπό την καθοδήγηση του υποδιευθυντή Εμμανουήλ Ριτσατάκη (ΠΕ0401), οι οποίοι με χαρακτηριστική ευχέρεια και ως μικροί επιστήμονες παρουσίασαν πώς κατασκεύασαν ένα εργαλείο, το οποίο ανήκει στις μη καταστροφικές μεθόδους, για την εκτίμηση της ηλικίας των πεύκων γύρω από το σχολείο μας.
--Μπορείτε να δείτε την παρουσίασή τους εδώ (power point 15MB)
--και ό,τι μας είπαν, εδώ (word 20kB)

Τη σκυτάλη για το σχολείο μας πήραν μαθητές του ομίλου «Βιολογία και υγεία» υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Φλώρας Ζαράνη (ΠΕ0404) με το θεατρικό δρώμενο «Καπνίζεις;».
Σκοπός της παρουσίασης ήταν η ενημέρωση για τις επιπτώσεις του καπνίσματος και η πρόληψη της βλαβερής αυτής συνήθειας με τρόπο ευχάριστο και βιωματικό. Τα κείμενα του δρώμενου γράφτηκαν από την υπεύθυνη καθηγήτρια του ομίλου, κα Φλώρα Ζαράνη (ΠΕ0404).
Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν : Σοφία Κοντού (αφηγήτρια), Άγγελος Νικομάνης (παππούς), Κωνσταντίνα Ντιντίφα (γιαγιά), Κωστής Ματσούκας (πατέρας), Σοφία Σουβλίδου (μητέρα), Ανδριανή Κωνσταντινίδη (Μαρία), Ευάγγελος Τάγιας (Μιχάλης), Μαρία Τσαμπουνάρη (Άννα), Αντωνίτα Αρβανιτάκη (βοηθός).

Την επόμενη μέρα το πρωί έπεσε η αυλαία της παρουσίασης των εργασιών του σχολείου μας με τους μαθητές μας, οι οποίοι την προηγούμενη σχολική χρονιά (2012-13), συμμετείχαν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα: ««Η ιστορικά αμφίδρομη σχέση μαθηματικών και φυσικής: Από την Αναγέννηση στους Leibniz & Newton» υπό την καθοδήγηση των καθηγητριών: Φωτεινή Ζουλινάκη (ΠΕ03), Αριστέα Μπουλουξή (ΠΕ0401) και Αθανασία Μπινίσκου (ΠΕ01).

Απαύγασμα, απόσταγμα και τελικό προϊόν αυτού του προγράμματος ήταν η δημιουργία μικρού μήκους ταινίας εξ’ ολοκλήρου από τους μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Οι μαθητές ως σεναριογράφοι, σκηνοθέτες, ηθοποιοί, εικονολήπτες και μοντέρ δημιούργησαν μια ταινία, στην οποία πρωταγωνιστές είναι οι Γαλιλαίος, Newton και Leibniz. Οι τρεις επιστήμονες εμπλέκονται, διαπλέκονται και περιπλέκονται στην πλοκή του έργου, το οποίο έχει ως βασικό άξονα και κέντρο τον άνθρωπο που δημιουργεί αυτό που ονομάζουμε «Επιστήμη».
Η προσέγγιση ενός τόσο «ευαίσθητου» και ταυτόχρονα «δύσκολου» θέματος από τους μαθητές ήταν ευρηματική. Άλλωστε, αυτό καταδεικνύουν οι εξαιρετικές εντυπώσεις που άφησε στο κοινό η προβολή αυτής της ταινίας.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας, ήταν εξαιρετικοί!

Επιμέλεια: Φλώρα Ζαράνη (ΠΕ0404, Αριστέα Μπουλουξή (ΠΕ0401) και Εμμανουήλ Ριτσατάκης (ΠΕ0401)