Βραβεύσεις για το Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων κατά την σχολική χρονιά 2017-2018

--> 9ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα "Στιγμές" που διοργάνωσε το 3ο ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων (ΣΔΣΤΕ), υπεύθυνη καθηγήτρια Αρ.Μπουλουξή .

--> 10ος Εργαστηριακός Διαγωνισμός στις Φυσικές Επιστήμες για μαθητές των Γυμνασίων που ανήκουν στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Χαλανδρίου, υπ. καθηγήτρια Γ. Γιάννου.

--> Διαγωνισμός Αριστοτέλης 2018, υπεύθυνες καθηγήτριες Αρ.Μπουλουξή και Γ.Ρουμπέα.

--> Διαγωνισμός Γλώσσας- Ετυμολογίας -Ορθογραφίας: "Παίζοντας με τις λέξεις", υπ. καθηγήτρια Κ.Νικολοπούλου.

--> Διακρίσεις - Βραβεία των μαθητών στα πλαίσια του ομίλου MUN, υπ. καθηγήτρια Αγγ.Αρσενικού.

--> Διάκριση - Πρόκριση των μαθητών στον τελικό του διαγωνισμό μαθηματικών 2018 "Ευκλείδης".

--> 23ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Αστρονομίας 2018

--> Διάκριση στο συνέδριο «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη 2017».

--> Διάκριση - Πρόκριση στον 78ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «ΘΑΛΗΣ», υπ. καθηγητές: Φ.Ζουλινάκη, Σ.Μέλλιος, Μ.Σωτηρόπουλος.

--> 1° και 4° Βραβείο στο διαγωνισμό στο πλαίσιο της διαδραστικής έκθεσης του Ινστιτούτου Γκαίτε: Γερμανία - Η χώρα των εφευρέσεων και της έρευνας, υπ. καθηγήτρια: κα Γ. Παπαβασιλείου.