ON AIME LE FRANCAIS – PIXTON COMICS

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2013-2014, οι μαθητές των γαλλόφωνων τμημάτων της Α΄και Β΄Γυμνασίου του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Αναβρύτων με την καθηγήτρια των Γαλλικών Μιμηγιάννη Κωνσταντίνα, εργάστηκαν πάνω στην εκμάθηση και διδασκαλία της γαλλικής γλώσσας υιοθετώντας ένα πρωτότυπο διδακτικό εργαλείο.
Τη δημιουργία κόμικς – bandes dessinees με το πρόγραμμα Pixton – comics.

• H επιλογή του συγκεκριμένου διδακτικού εργαλείου έγινε με στόχο την συμμετοχή όλων των μελών-μαθητών της ομάδας και κυρίως (με τη βοήθεια των εικόνων, των χρωμάτων και των διαφορετικών παραστάσεων) την ενθάρρυνση και την κινητοποίηση του ενδιαφέροντος των πιο αδύναμων μαθητών. Έτσι με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού (στο ρόλο του εμψυχωτή) δόθηκαν κίνητρα στους μαθητές να συμμετέχουν στην αφήγηση, να προτείνουν και να αποδώσουν την ιστορία με εικόνες. Μ΄αυτό τον τρόπο ενεργοποιείται η προσοχή των μαθητών και κυρίως εντείνεται το ενδιαφέρον τους για την εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας.

• Η βιωματική προσέγγιση της γλώσσας καθώς και η ανάπτυξη δεξιοτήτων συνεργατικής μάθησης αποτέλεσαν τους βασικούς στόχους για τη χρήση του συγκεκριμένου διδακτικού εργαλείου.

• Μέσα από αυτές τις δραστηριότητες, έγινε προσπάθεια να κρατηθεί ενεργό το ενδιαφέρον των μαθητών, να γίνει η μαθησιακή εμπειρία διασκεδαστική και να τους δοθούν κίνητρα για μάθηση. Παράλληλα, έγινε προσπάθεια από τον εκπαιδευτικό στο ρόλο του συντονιστή/ εμψυχωτή να δημιουργηθεί το κατάλληλο παιδαγωγικό κλίμα ώστε να ενταχθoύν στην διαδικασία με ομαλό τρόπο οι μαθητές με χαμηλές επιδόσεις, να ενισχυθεί η χαμηλή αυτεκτίμησή τους και να συνεργαστούν προτείνοντας δυναμικά ιδέες και λύσεις. Ετσι δημιουργούνται χαρούμενες αντιδράσεις και ευχάριστο κλίμα που κάνει τη μαθησιακή διαδικασία πιο αποδοτική εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή όλης της τάξης μέσω της διαδραστικής δραστηριότητας.

Μπορείτε να κατεβάσετε το αποτέλεσμα της εργασίας απο ΕΔΩ (αρχείο pdf, 8ΜΒ)
(αν το αποθηκεύσετε στο σκληρό σας δίσκο και το ανοίξετε απο εκεί, θα έχετε την παρουσίαση με ηχητική επένδυση)

Η υπεύθυνη καθηγήτρια Μιμηγιάννη Κωνσταντίνα