1

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Πρότυπου Πειραματικού Σχολείου Αναβρύτων http://goneisanavryta.blogspot.gr

Έντεκα μαθητές μας βρίσκονται μεταξύ των πρωτευσάντων μαθητών του 2ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής Γυμνασίου!

Δημιουργία κόμικς – bandes dessinees απο Α΄και Β΄ τάξη υπο την καθηγήτρια των Γαλλικών Κ.Μιμηγιάννη.

Διακρίσεις στον 1ο Διαγωνισμό Αναγνωστικών Δεξιοτήτων που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ. Β'Αθήνας

21 Μαΐου 2014 και τα μαθήματα τέλειωσαν στο σχολείο μας με μια αθλητική γιορτή. Το 15-μελές συμβούλιο των μαθητών...

Απολογισμός του 1ου Μαθητικού Συνεδρίου Π. Π. Σχολείων της Β΄Αθήνας που συνδιοργάνωσε στις 9-10 Μαΐου 2014 το Σχολείο μας.

1ο βραβείο στο "School Lab 2014" της ομάδας μαθητών: BioExplorers, της κας Ζαράνη.

7-04-2014 Διεξαγωγή ημερίδας, με θέμα: «Συνεργασία Σχολείου και Οικογένειας στη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα».

Ειδική Διάκριση του μαθητή μας Ι.Καούρη: Διαγωνισμός συγγραφής παραμυθιού υπό την αιγίδα της Ελληνικής Επιτρ. για την Unesco

Συμβουλές για τη σωστή:
• καθιστή θέση,
• τοποθέτηση της σχ.τσάντας
Επιμέλεια:Χρ.Καρούζος ΠΕ11

Την 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) έλαβε στους Πανελλήνιους αγώνες εφήβων στην Ξιφασκία, ο μαθητής μας Άγγελος Λιούτας, της Γ΄τάξης.

Δ' έπαινος Σχολείου για 2012-13 «Πρόγρ. Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Συνεργασίας Ξενόγλωσσων Τάξεων» (Virtual e-class –VeC)

Το βίντεο από το δρώμενο του ομίλου «Βιολογία και Υγεία» για τον έλεγχο του καπνίσματος. "Τσιγάρο? Δε γουστάρω" (75ΜΒ)

Μαθητές από όλες τις τάξεις γνωρίζουν, φωτογραφίζουν και συζητούν για την ανοιξιάτικη βλάστηση στο σχολειό μας!

2

Όμιλος εκπροσώπησης στα μαθητικά συνέδρια UNESCO για Πολιτισμό,Περιβάλλον,Διακρίσεις, Υπεύθυνη: Έυη Μπαξεβάνη

Όμιλος με θέμα: «Διαβάζοντας Ταινίες, Λογοτεχνική και Κινηματογραφική Αφήγηση»
Υπεύθυνοι:Σταυριανάκη Νίκη, Αρσενικού Αγγελική

Όμιλος Φιλαναγνωσίας με θέμα: «Από την ανάγνωση των λογοτεχνικών κειμένων στη δημιουργική έκφραση»
Υπεύθυνοι:Ε.Βεκρής, Λ.Μασαλά

Όμιλος με θέμα: «Ψυχοκινητικές Δεξιότητες σε παιγνιώδη μορφή – "Kids’ Athletics"».Υπεύθυνοι: Χ.Καρούζος, Α.Μπινίσκου

Όμιλος με θέμα: «Η ιστορικά στενή κι αμφίδρομη σχέση Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών».Υπεύθυνοι: Φ.Ζουλινάκη, Α.Μπουλουξή

Όμιλος με θέμα: «Βιολογία και υγεία».
Υπεύθυνη: Φ.Ζαράνη

Όμιλος με θέμα: «Με το περιβάλλον (δεν) παίζουμε».
Υπεύθυνοι: Σ.Μέλλιος, Ειρ.Μίτσελλ

Όμιλος με θέμα: «Παιδαγωγικές εφαρμογές ηλεκ.υπολογιστών».
Υπεύθυνος: Μ.Σωτηρόπουλος

Ενισχυτική Διδασκαλία για τη Γλώσσα.
Υπεύθυνος: Λ.Βεκρής

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με θέμα: «Θεσσαλονίκη 1900-1930, η Πόλη και τα Πρόσωπα».Υπεύθυνοι: Σ.Γελαδάκη,Λ.Μασαλά,Π.Μπαξεβάνη

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπ.
Υποβρύχια Ρομποτική HYDROBOT,